| Part Number | HCM1104-R45-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 799160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 450nH 20% 100KHz Powdered Iron 29A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM1104-R45-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM1104-R45-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11.5 x 10.3 x 4 mm |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 11.5 X 10.3 X 4 |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Powdered Iron |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 10.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM1104-R45-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 5A 0805 T R Download PDF datasheet for ILHB0805ER121V.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 16.3A T R Download PDF datasheet for HCF1305-2R2-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.38A T R Download PDF datasheet for SRR1260-221K.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 3.3nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS3N3S02D.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 155nH 20% 31A T R Download PDF datasheet for PA0511.151NLT.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 120Ohm 100MHz 700mA 0603 T R Download PDF datasheet for LI0603G121R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound Download PDF datasheet for LQW15AN10NG80D.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 300Ohm 100MHz 2A 0603 T R Download PDF datasheet for MI0603L301R-10.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 8.2uH 20% 100KHz 1.2A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6RH8R2M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 6.8uH 20% 1MHz Ferrite 1.1A 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-6R8M.pdf |