| Part Number | TLE4906-2K |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 419270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 20mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4906-2K |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4906-2K |
|---|---|
| Supplier Package | SC-59 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Automotive |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Module/IC Classification | IC |
| Magnetic Type | Unipolar |
| Minimum Release Point | 8.4 mT |
| Maximum Operating Point | 23.5 mT |
| Product Dimensions | 3 x 1.6 x 1.1 |
| Maximum Supply Current | 6 mA |
| Pin Count | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15|18 V |
| Output Current | 20 mA |
| Package | 3SC-59 |
| Replacement Part Number | PART-TLE4906-2K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor IC 50mA 5V 9V 12V 15V 18V 24V SSO-3-6 T R - |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1806-P-B.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SIP Ammo Pack Download PDF datasheet for ATS137-PG-A-A.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3v 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH1815-W-7.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 1mA Omnipolar 3.3V 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for BU52025G-TR.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 10mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLE4966-2K.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 10mA 5V 3-Pin Ultra Mini SIP Bulk Download PDF datasheet for A1301KUA-T.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA Bipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH373-WG-7.pdf |
|
Panasonic | MAGNETO RESISTIVE SENSOR - |
|
Infineon | Integrated Hall Effect Semsor Latch Download PDF datasheet for TLE4961-2M.pdf |