C1206F105K5RACAUTO KEMET
C1206F105K5RACAUTO Images
Please contact us for more photos of C1206F105K5RACAUTO
Part Number C1206F105K5RACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206F105K5RACAUTO
Datasheet download C1206F105K5RACAUTO.pdf
Request Quotation for C1206F105K5RACAUTO
C1206F105K5RACAUTO Specifications
Part Number C1206F105K5RACAUTO
Case Size 1206
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.6 mm
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Construction Flat
Package/Case 1206
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 1 uF
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.6 mm
Product Length 3.2 mm