| Part Number | 5023860770 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 414930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 7 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5023860770 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5023860770 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 12.1 x 4.4 x 5.45 mm |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Right Angle |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Depth | 4.4 mm |
| Product Height | 5.45 mm |
| Product Length | 12.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-5023860770 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 36 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT636124.pdf |
|
Amphenol-FCI | 578-5NPF-BERGSTIK STR - |
|
TE Connectivity | Conn HDI PL 165 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5532433-8.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0423753117.pdf |
|
Molex | Board-to-Board Receptacle Assy, 0.40mm Pitch, 8CKT HIGH BARRIER PKG - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026644040.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 75867-106LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67996-220HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104068-4.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-647127-4.pdf |