| Part Number | N03FA03144 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 116540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Circular F 3 POS IDT ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Circular |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | N03FA03144 |
| Datasheet download |
| Part Number | N03FA03144 |
|---|---|
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Temperature | -25 to 80 °C |
| Strain Relief | 0 |
| Maximum Voltage Rating | 60 V |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Package Dimensions | 12.5 x 38.7 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Number of Contacts | 3 |
| Gender | F |
| Number of Ports | 1 |
| Type | Circular |
| Rad Hard | No |
| Contacts Classification | 3Signal |
| Termination Method | IDT |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Gold Over Nickel |
| Mounting | Cable Mount |
| Contact Gender | F |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Length | 38.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-N03FA03144 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 128 POS Crimp ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35PA.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 1 METER CABLE - |
|
TE Connectivity | Conn CPC PIN 4 POS Crimp ST Panel Mount 4 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 208130-1.pdf |
|
Amphenol | Conn Circular SKT 1 POS Crimp ST Cable Mount 1 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for P3106E-22-10SE(120).pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 22 POS Crimp ST Cable Mount 22 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26WC35SN.pdf |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular PIN 18 POS Crimp ST Jam Nut 18 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 24FD18PN.pdf |
|
Amphenol | QSFP TO 4X SFP+ PASSIVE COPPER SPLITTER 2 METER CABLE - |
|
TE Connectivity | Conn MIL-C-38999 Circular SKT 128 POS ST Cable Mount 128 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for D38999 26FJ35SN.pdf |
|
Molex | Conn Circular SKT 8 POS Solder ST Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 120341-0075.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Circular DIN SKT 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 5749232-1.pdf |