| Part Number | GCM31CR71H225KA55L |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 181170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 2.2uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM31CR71H225KA55L |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM31CR71H225KA55L |
|---|---|
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 2.2 uF |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 mm |
| Case Size | 1206 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Max Processing Temp | 270 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM31CR71H225KA55L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% SMD 1210 Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C104K5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 200V X7R 10% Thru-Hole 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR212C332KARTR1.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C333J5RAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.5pF 50V C0G 0.05pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035J0R5ABSTR.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0022uF 250V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM31A5C2E222JX01D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM2195C1H103JA01D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 50V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C102JAT2A.pdf |
|
KEMET | KEMC1206F104K1RAC3083 CERCAP 1206 0.1UF Download PDF datasheet for C1206F104K1RAC3083.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 200V X7R 10% Radial 5.08mm (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for M39014 011311.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 50V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065C333JAT2A.pdf |