| Part Number | NPIM74P8R2MTRF |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 176080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Ferrite 4A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NPIM74P8R2MTRF |
| Datasheet download |
| Part Number | NPIM74P8R2MTRF |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Dimensions | 7.3 x 6.6 x 2.8 |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 7.3 X 6.6 X 2.8 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-NPIM74P8R2MTRF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 120nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R12-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 640mA 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-470-R.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1.72A 1515 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH3D16 LDNP-4R7NC.pdf |
|
ACX | Ind High Frequency Multi-Layer 33nH 5% 100MHz 5Q-Factor 200mA 0201 T R Download PDF datasheet for HI0603-1B33NJHT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 5.182uH 20.73uH 20% 100KHz Ferrite 3.34A 1.67A T R Download PDF datasheet for DRQ74-4R7-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.9A 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6028T 100MMGK.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Shielded 120nH 15% 100KHz 68A T R Download PDF datasheet for PA4390.121HLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 6A T R Download PDF datasheet for SRP7028A-3R3M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 680nH 10% 100KHz Ferrite 26A T R Download PDF datasheet for HCF1007-R68-R.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | WIRE WOUND SMD POWER INDUCTORS 10UH Download PDF datasheet for SPH252010H100MT.pdf |