16SEP82MTSS Panasonic
16SEP82MTSS Images
Please contact us for more photos of 16SEP82MTSS
Part Number 16SEP82MTSS
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 82uF 16V 20% (8 X 7mm) Radial Cylindrical 3.5mm 2120mA 3000hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level 16SEP82MTSS
Datasheet download 16SEP82MTSS.pdf
Request Quotation for 16SEP82MTSS
16SEP82MTSS Specifications
Part Number 16SEP82MTSS
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 82 uF
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.04 Ohm
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 7(Max)
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Termination Style Radial
Leakage Current 656@2Min uA
Max Processing Temp 250|260
Supplier Package Radial
Ripple Current 2120 mA
Construction Cylindrical
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Product Diameter 8 mm