35SVPF120M Panasonic
35SVPF120M Images
Please contact us for more photos of 35SVPF120M
Part Number 35SVPF120M
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 35V 20% (10 X 12.6mm) Cylindrical 4400mA 5000hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35SVPF120M
Datasheet download 35SVPF120M.pdf
Request Quotation for 35SVPF120M
35SVPF120M Specifications
Part Number 35SVPF120M
Operating Temperature -55 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.018 Ohm
Leakage Current 840@2Min uA
Max Processing Temp 250|260
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 35 V
Ripple Current 4400 mA
Package/Case 10 X 12.6
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lifetime 5000 hr
Capacitance Value 120 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.6 mm