EEEFK1E470AP Panasonic
EEEFK1E470AP Images
Please contact us for more photos of EEEFK1E470AP
Part Number EEEFK1E470AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 240mA 2000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1E470AP
Datasheet download EEEFK1E470AP.pdf
Request Quotation for EEEFK1E470AP
EEEFK1E470AP Specifications
Part Number EEEFK1E470AP
Product Dimensions 5.8 mm
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 47 uF
Leakage Current 11.75@2Min uA
Construction Cylindrical
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 240 mA
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 6.3 X 5.8
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm