EEUFR1E561LB Panasonic
EEUFR1E561LB Images
Please contact us for more photos of EEUFR1E561LB
Part Number EEUFR1E561LB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 560uF 25V 20% (8 X 20mm) Radial 5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1E561LB
Datasheet download EEUFR1E561LB.pdf
Request Quotation for EEUFR1E561LB
EEUFR1E561LB Specifications
Part Number EEUFR1E561LB
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 560 uF
Package/Case 8 X 20
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin
Ripple Current 1560 mA
Termination Style Radial
Product Dimensions 20 mm
Leakage Current 140@2Min uA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 25 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm