EEUFR1H271 Panasonic
EEUFR1H271 Images
Please contact us for more photos of EEUFR1H271
Part Number EEUFR1H271
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1890mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1H271
Datasheet download EEUFR1H271.pdf
Request Quotation for EEUFR1H271
EEUFR1H271 Specifications
Part Number EEUFR1H271
Capacitance Value 270 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Leakage Current 135@2Min uA
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 20 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Ripple Current 1890 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm