EEUFR1J391B Panasonic
EEUFR1J391B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1J391B
Part Number EEUFR1J391B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 63V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1995mA 10000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1J391B
Datasheet download EEUFR1J391B.pdf
Request Quotation for EEUFR1J391B
EEUFR1J391B Specifications
Part Number EEUFR1J391B
Termination Style Radial
Voltage(DC) 63 V
Capacitance Value 390 uF
Mounting Through Hole
Leakage Current 245.7@2Min uA
Ripple Current 1995 mA
Tolerance 20 %
Package/Case 12.5 X 25
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm