EEUFR1J471B Panasonic
EEUFR1J471B Images
Please contact us for more photos of EEUFR1J471B
Part Number EEUFR1J471B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 63V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1995mA 10000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1J471B
Datasheet download EEUFR1J471B.pdf
Request Quotation for EEUFR1J471B
EEUFR1J471B Specifications
Part Number EEUFR1J471B
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Package/Case 12.5 X 25
Ripple Current 1995 mA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 296.1@2Min uA
Voltage(DC) 63 V
Capacitance Value 470 uF
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Product Dimensions 25 mm
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm