ERJ-3BQF5R6V Panasonic
ERJ-3BQF5R6V Images
Please contact us for more photos of ERJ-3BQF5R6V
Part Number ERJ-3BQF5R6V
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 5.6 Ohm 1% 1 4W \u00b1300ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ-3BQF5R6V
Datasheet download ERJ-3BQF5R6V.pdf
Request Quotation for ERJ-3BQF5R6V
ERJ-3BQF5R6V Specifications
Part Number ERJ-3BQF5R6V
Temperature Coefficient ±300 ppm/°C
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Max Processing Temp 260
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Tolerance 1 %
Resistance Value 5.6 Ohm
Case Size 0603
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm