ERJ2GEJ162X Panasonic
ERJ2GEJ162X Images
Please contact us for more photos of ERJ2GEJ162X
Part Number ERJ2GEJ162X
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 1.6K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ2GEJ162X
Datasheet download ERJ2GEJ162X.pdf
Request Quotation for ERJ2GEJ162X
ERJ2GEJ162X Specifications
Part Number ERJ2GEJ162X
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Tolerance 5 %
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Resistance Value 1.6 kOhm
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.1 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm