| Part Number | ERJ2RKF20R0X |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 647300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Thick Film 0402 20 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Punched Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Fixed Single-Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ERJ2RKF20R0X |
| Datasheet download |
| Part Number | ERJ2RKF20R0X |
|---|---|
| Resistance Value | 20 Ohm |
| Case Style | Molded |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.35 mm |
| Rad Hard | No |
| Type | Thick Film |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 0402 |
| Operating Temperature | -55 to 155 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Tolerance | 1 % |
| Power Rating | 0.1 W |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.35 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Product Weight | 0.8 mg |
| Replacement Part Number | PART-ERJ2RKF20R0X |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Stackpole | Res Thick Film 0603 105K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for RMCF0603FT105K.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0603 357K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ3EKF3573V.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 200K Ohm 1% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJS02F2003X.pdf |
|
ROHM | Res Thick Film 1206 0.22 Ohm 1% 1 4W \u00b1250ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for MCR18EZHFLR220.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1406 2.7 Ohm 1% 2 5W \u00b150ppm \u00b0C Conformal SMD Melf Blister T R Download PDF datasheet for MMA02040C2708FB000.pdf |
|
Panasonic | Res Thick Film 0402 4.87K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Punched Carrier T R Download PDF datasheet for ERJ2RKF4871X.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0603 49.9K Ohm 0.1% 1 10W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for TNPW060349K9BEEA.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 1206 294K Ohm 1% 1 4W \u00b125ppm \u00b0C 0.01% Molded SMD SMD Waffle Pack Download PDF datasheet for D55342E07B294ERWS.pdf |
|
Vishay | Res Thick Film 0805 51 Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R Download PDF datasheet for CRCW080551R0JNEA.pdf |
|
Vishay | Res Thin Film 0204(1406) 2.21K Ohm 1% 1 4W \u00b150ppm \u00b0C Conformal Melf SMD Blister T R Download PDF datasheet for SMM02040C2211FB300.pdf |