| Part Number | PG0255.222NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 698030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 2.2uH 15% 100KHz 13A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PG0255.222NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | PG0255.222NLT |
|---|---|
| Impedance | |
| Rad Hard | No |
| Core Material | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Inductance | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 15 % |
| Package/Case | 10.8 X 10.3 X 4 |
| Product Dimensions | 10.8 x 10.3 x 4 mm |
| Minimum Quality Factor | |
| Max Processing Temp | 245 |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Depth | 10.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 10.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-PG0255.222NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Common Mode Choke Toroid 484uH -35 to 30% 8A T R Download PDF datasheet for PA2756NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0805 T R Download PDF datasheet for SRP2010-1R0M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SRU5028A-4R7Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 13.1Q-Factor Ferrite 350mA T R Download PDF datasheet for SRR5018-101Y.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded 3.3uH 20% 100KHz 3.3A T R Download PDF datasheet for MPIA4040R4-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 6A T R Download PDF datasheet for SRP7028A-3R3M.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R15-R.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.5A 2424 Blister T R Download PDF datasheet for B82462G4103M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 195nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1110V1-R20-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Powdered Iron 23A T R Download PDF datasheet for HCM1305-1R5-R.pdf |