MCR100JZHJ1R5 ROHM
MCR100JZHJ1R5 Images
Please contact us for more photos of MCR100JZHJ1R5
Part Number MCR100JZHJ1R5
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 1.5 Ohm 5% 1W 500 \u00b1350ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR100JZHJ1R5
Datasheet download MCR100JZHJ1R5.pdf
Request Quotation for MCR100JZHJ1R5
MCR100JZHJ1R5 Specifications
Part Number MCR100JZHJ1R5
Power Rating 1 W
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 6.3 x 3.2 x 0.55
Lead Finish Tin Over Nickel
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 125 °C
Resistance Value 1.5 Ohm
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Failure Rate
Military Standard
Temperature Coefficient 500|±350 ppm/°C
Case Size 2512
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Pin Count 2
Product Depth 3.2 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 6.3 mm