MCR50JZHF4990 ROHM
MCR50JZHF4990 Images
Please contact us for more photos of MCR50JZHF4990
Part Number MCR50JZHF4990
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2010 499 Ohm 1% 1 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Embossed T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR50JZHF4990
Datasheet download MCR50JZHF4990.pdf
Request Quotation for MCR50JZHF4990
MCR50JZHF4990 Specifications
Part Number MCR50JZHF4990
Power Rating 0.5 W
Resistance Value 499 Ohm
Type Thick Film
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Case Size 2010
Case Style Molded
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 5 x 2.5 x 0.55
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Supplier Package 2010
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 2.5 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 5 mm