| Part Number | SSW-104-01-L-D |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec |
| Quantity in stock | 327630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SSW-104-01-L-D |
| Datasheet download |
| Part Number | SSW-104-01-L-D |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Dimensions | 10.67 x 4.95 x 8.51 mm |
| Gender | SKT |
| Product Depth | 4.95 mm |
| Product Height | 8.51 mm |
| Product Length | 10.67 mm |
| Replacement Part Number | PART-SSW-104-01-L-D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-310LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039296048.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 13 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26482136.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500491.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 5 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024430570.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 70553-0038.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146256-5.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26-61-4040.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0534260910.pdf |