| Part Number | LG HKQ0603W2N8B-T |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 874050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 2.8nH 0.1nH 500MHz 15Q-Factor Ceramic 500mA 0201 Paper T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LG HKQ0603W2N8B-T |
| Datasheet download |
| Part Number | LG HKQ0603W2N8B-T |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Impedance | |
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Maximum DC Resistance | 200 MOhm |
| Package Dimensions | 0.6 x 0.3 x 0.3 mm |
| Inductance | 2.8 nH |
| Supplier Package | 0201 |
| Maximum Self Resonant Frequency | 8.5(Min) GHz |
| Test Frequency | 500 MHz |
| Tolerance | 0.1 nH |
| Minimum Quality Factor | 15@500MHz |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 0201 |
| Core Material | Ceramic |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Maximum DC Current | 500 mA |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Depth | 0.3 mm |
| Product Height | 0.3 mm |
| Product Length | 0.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-LG HKQ0603W2N8B-T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Ind Chip Bead Multi-Layer 1K Ohm 25% 100MHz Ferrite 150mA 0402 T R Download PDF datasheet for Z0402C102BSMST.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 60Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM600-T.pdf |
|
Bourns | Ind Choke 50uH -30% to 50% 10KHz Ferrite 200mA T R Download PDF datasheet for DR221-513AE.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Molded 10.2uH 25% 100KHz 6.5A T R Download PDF datasheet for ETQP6F102HFA.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz Ferrite 1.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH5D18NP-100NC.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 150Ohm 100MHz Ferrite 5A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220R151R-10.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Shielded 10uH 20% 1MHz Metal 850mA 1008 T R Download PDF datasheet for 1239AS-H-100M=P2.pdf |
|
Vishay | VISIHLP3232DZER6R8M1A IHLP-3232DZ-1A 6.8 Download PDF datasheet for IHLP3232DZER6R8M1A.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.5A T R Download PDF datasheet for DR1030-6R8-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 91A T R Download PDF datasheet for FP1108L4-R150-R.pdf |