| Part Number | MAMK2520TR47MK |
|---|---|
| Manufacturer | TAIYO YUDEN |
| Quantity in stock | 460990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Molded Wirewound 0.47uH 20% 2MHz Metal 4.2A 1008 Embossed T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAMK2520TR47MK |
| Datasheet download |
| Part Number | MAMK2520TR47MK |
|---|---|
| Protection Style | Molded |
| Inductance | 0.47 uH |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Test Frequency | 2 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum DC Current | 4.2 A |
| Package/Case | 1008 |
| Type | Power |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Supplier Package | 1008 |
| Package Dimensions | 2.5 x 2 x 1.2 mm |
| Maximum DC Resistance | 0.039 Ohm |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Metal |
| Tolerance | 20 % |
| Pin Count | 2 |
| Technology | Wirewound |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 1.2 mm |
| Product Length | 2.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-MAMK2520TR47MK |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 470nH 20% 100KHz 30A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZERR47M11.pdf |
|
AVX | Ind RF Chip Thin Film Multilayer 15nH 2% 450MHz 28Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for L0603-150GGSTR.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 1.4uH 30% 100KHz 11A T R Download PDF datasheet for P1170.142NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 6A T R Download PDF datasheet for SRR1280A-100M.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 33uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 160mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-330KL.pdf |
|
Pulse | Ind High Current Power Shielded Molded 47uH 20% 100KHz 6.5A T R Download PDF datasheet for PA4343.473NLT.pdf |
|
Abracon | Ind RF Unshielded 27nH 10% 300MHz 70Q-Factor Air 550mA T R Download PDF datasheet for AIAC-0805C-27NK-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.5A T R Download PDF datasheet for P0770.472NLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 47uH 20% 100KHz 3.3A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER470M11.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for NR10050T101M.pdf |