C2012X7R1V475K(125AC) TDK
C2012X7R1V475K(125AC) Images
Please contact us for more photos of C2012X7R1V475K(125AC)
Part Number C2012X7R1V475K(125AC)
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 35V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C2012X7R1V475K(125AC)
Datasheet download C2012X7R1V475K(125AC).pdf
Request Quotation for C2012X7R1V475K(125AC)
C2012X7R1V475K(125AC) Specifications
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 4.7 uF
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Product Dimensions 2 x 1.25 x 1.25 mm
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 10 %
Case Size 0805
Package/Case 0805
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm