| Part Number | 3-641437-4 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 775300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn IDC Connector PL 4 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3-641437-4 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3-641437-4 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon |
| Family Name | Mass Termination Assembly (MTA) Connectors |
| Pitch | 3.96 mm |
| Product Dimensions | 19.81 x 12.37 x 25.65 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | IDT |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Red |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting | Cable Mount |
| Gender | PL |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Depth | 12.37 mm |
| Product Height | 25.65 mm |
| Product Length | 19.81 mm |
| Replacement Part Number | PART-3-641437-4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Board to Board PL 160 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0536471674.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 3-641126-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450618.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039281103.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Reel Download PDF datasheet for 215570-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031750300.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288160.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 95278-102B10LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for MMT-102-01-TM-SH-P-TR.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 94 POS Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 2005194-2.pdf |