| Part Number | 5-104361-2 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 408340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5-104361-2 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5-104361-2 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination Method | Solder |
| Family Name | AMPMODU Board-to-Boad & Wire-to-Board Connectors |
| Product Dimensions | 10.16 x 13.59 x 6.65 mm |
| Housing Color | Black |
| Max Processing Temp | 240|245|260|265 |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13.59 mm |
| Product Height | 6.65 mm |
| Product Length | 10.16 mm |
| Replacement Part Number | PART-5-104361-2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 103777-3.pdf |
|
AVX | Conn IDC Connector SKT 3 POS 2.5mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 00 9175 003 001 006.pdf |
|
AVX | Conn Board to Board M 24 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 009158024030062.pdf |
|
Molex | Board-to-Board Plug Connector, SlimStack Armor\u2122, SMD, 0.35mm Pitch, Dual Row, Vertical, 12CKT, T R Download PDF datasheet for 505070-1220.pdf |
|
Molex | Receptacle Housing, Single Row, MicoLock Plus, 1.25W B, 8 CKT NATURAL Download PDF datasheet for 5055650800.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910080.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 501568-0707.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-102-02LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to FPC SKT 90 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT390124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-123402LF.pdf |