| Part Number | BQ27425YZFT-G2A |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 190040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Fuel Gauge Li-Ion 15-Pin DSBGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BQ27425YZFT-G2A |
| Datasheet download |
| Part Number | BQ27425YZFT-G2A |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 2.75 x 1.75 x 0.28 mm |
| Supplier Package | DSBGA |
| Operating Supply Voltage | 2.45 to 4.5 V |
| Type | Fuel Gauge |
| Battery Type | Li-Ion |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 15 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 15DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-BQ27425YZFT-G2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3A 3.5V to 4.44V 36-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24262YFFR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | USB-OTG, 1.55 A, LI-ION SWITCHING CHARGE - |
|
Seiko Instruments | Battery Protection Li-Ion Li-Pol 2.1V to 4.465V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for S-8261ACHMD-G4HT2U.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27200DRKR.pdf |
|
Intersil | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4.2V 28-Pin QSOP W T R Download PDF datasheet for ISL6256AHAZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24070RHLRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2000mA 30-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for BQ24250CYFFR.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Protection IC Li-Ion 6-Pin WDFN T R Download PDF datasheet for LC05132C01MTTTG.pdf |
|
Texas Instruments | Switch Mode Charger Li-Ion Li-Pol NiMH NiCD Packs 150mA to 2000mA 4.2V 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24113RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ20Z80DBTR-V102.pdf |