CRCW040240K2FKED Vishay
CRCW040240K2FKED Images
Please contact us for more photos of CRCW040240K2FKED
Part Number CRCW040240K2FKED
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 40.2K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW040240K2FKED
Datasheet download CRCW040240K2FKED.pdf
Request Quotation for CRCW040240K2FKED
CRCW040240K2FKED Specifications
Part Number CRCW040240K2FKED
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Power Rating 0.0625 W
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Resistance Value 40.2 kOhm
Case Style Molded
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm