WSL2010R0500FEA Vishay
WSL2010R0500FEA Images
Please contact us for more photos of WSL2010R0500FEA
Part Number WSL2010R0500FEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Metal Strip 2010 0.05 Ohm 1% 1 2W \u00b175ppm \u00b0C Molded SMD SMD Embossed Plastic T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level WSL2010R0500FEA
Datasheet download WSL2010R0500FEA.pdf
Request Quotation for WSL2010R0500FEA
WSL2010R0500FEA Specifications
Part Number WSL2010R0500FEA
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -65 to 170 °C
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±75 ppm/°C
Tolerance 1 %
Power Rating 0.5 W
Case Size 2010
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Case Style Molded
Resistance Value 50 MOhm
Product Dimensions 5.08 x 2.54 x 0.635 mm
Product Depth 2.54 mm
Product Height 0.635 mm
Product Length 5.08 mm