UDZVFHTE-178.2B ROHM
UDZVFHTE-178.2B Images
Please contact us for more photos of UDZVFHTE-178.2B
Part Number UDZVFHTE-178.2B
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Diode Zener Single 8.2V 200mW 2-Pin SC-90A Emboss T R
Category Discrete Semiconductor
Family Diode
ROHS Compliant Yes
MSL Level UDZVFHTE-178.2B
Datasheet download UDZVFHTE-178.2B.pdf
Request Quotation for UDZVFHTE-178.2B
UDZVFHTE-178.2B Specifications
Part Number UDZVFHTE-178.2B
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Maximum Zener Impedance 30
Configuration Single
Moisture Sensitivity Level 1
Maximum Power Dissipation 200
Nominal Zener Voltage 8.2
Test Current 5
Pin Count 2
Supplier Package SC-90A
Screening Level Automotive
Package Dimensions 1.7 x 1.25 x 0.7
ESD Protection No
Maximum Processing Temperature 260
Type Voltage Regulator
Operating Temperature -55 to 150 °C
Lead Finish Matte Tin
Maximum Reverse Leakage Current 0.5
Package 2SC-90A
Replacement Part Number PART-UDZVFHTE-178.2B
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for UDZVFHTE-178.2B
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
S4PJ-M3 86A
Vishay
Diode Switching 600V 4A 3-Pin SMPC T R
Download PDF datasheet for S4PJ-M3 86A.pdf