1206GC471KAT1A AVX
1206GC471KAT1A Images
Please contact us for more photos of 1206GC471KAT1A
Part Number 1206GC471KAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 470pF 2000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 1206GC471KAT1A
Datasheet download 1206GC471KAT1A.pdf
Request Quotation for 1206GC471KAT1A
1206GC471KAT1A Specifications
Part Number 1206GC471KAT1A
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Rad Hard No
Case Size 1206
Voltage(DC) 2 kV
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 1206
Capacitance Value 470 pF
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.52 mm
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.52(Max) mm
Product Length 3.2 mm