| Part Number | 1206GC471KAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 784460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 470pF 2000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1206GC471KAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1206GC471KAT1A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Voltage(DC) | 2 kV |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Capacitance Value | 470 pF |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | X7R |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.52 mm |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.52(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-1206GC471KAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | NCCKTS250C336M55N0T00 NTS TS60 25V 33u Download PDF datasheet for KTS250C336M55N0T00.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 1uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Blister T R Download PDF datasheet for VJ0805Y105KXJTW1BC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 16V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for EMK212ABJ106KD-T.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 18pF 200V C0G 5% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C315C180J2G5TA.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 10V X5R 10% SMD 0603 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for 0603ZD103KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 5% SMD 0805 Paper T R Download PDF datasheet for C0805C103J5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1.4pF 25V C0G 0.02pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04023J1R4PBSTR.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 820pF 50V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C821JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0027uF 50V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055A272FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 16V X5R 5% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YD473JAT2A.pdf |