CR0402-JW-472GZ2 Bourns
CR0402-JW-472GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0402-JW-472GZ2
Part Number CR0402-JW-472GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 4.7K Ohm 5% 1 16W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-JW-472GZ2
Datasheet download CR0402-JW-472GZ2.pdf
Request Quotation for CR0402-JW-472GZ2
CR0402-JW-472GZ2 Specifications
Part Number CR0402-JW-472GZ2
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Package Type SMD
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Resistance Value 4.7 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm