SRF0703-150M Bourns
SRF0703-150M Images
Please contact us for more photos of SRF0703-150M
Part Number SRF0703-150M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 15uH 60uH 20% 100KHz Ferrite 1.83A 0.916A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRF0703-150M
Datasheet download SRF0703-150M.pdf
Request Quotation for SRF0703-150M
SRF0703-150M Specifications
Part Number SRF0703-150M
Test Frequency 100 kHz
Package/Case 7.6 X 7.6 X 3.6
Tolerance 20 %
Type Power
Core Material Ferrite
Technology Wirewound
Product Dimensions 7.6 x 7.6 x 3.6 mm
Rad Hard No
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 125 °C
Product Depth 7.6 mm
Product Height 3.6 mm
Product Length 7.6 mm