SRP1270-1R0M Bourns
SRP1270-1R0M Images
Please contact us for more photos of SRP1270-1R0M
Part Number SRP1270-1R0M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Iron 32A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRP1270-1R0M
Datasheet download SRP1270-1R0M.pdf
Request Quotation for SRP1270-1R0M
SRP1270-1R0M Specifications
Part Number SRP1270-1R0M
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Package/Case 13.7 X 13.7 X 7
Tolerance 20 %
Technology Wirewound
Test Frequency 100 kHz
Protection Style Shielded
MSL Level 1
Product Dimensions 13.7 x 13.7 x 7 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 13.7 mm
Product Height 7 mm
Product Length 13.7 mm