| Part Number | SRR0604-1R5ML |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 355970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 1KHz 23Q-Factor Ferrite 2.8A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR0604-1R5ML |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR0604-1R5ML |
|---|---|
| Package/Case | 6.7 X 6.7 X 4.8 |
| Product Dimensions | 6.7 x 6.7 x 4.8 mm |
| Max Processing Temp | 230 |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Protection Style | Shielded |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 4.8 mm |
| Product Length | 6.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR0604-1R5ML |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Wirewound 22.8uH 20% 4.9A Tube Download PDF datasheet for P0841SNL.pdf |
|
NIC Components | Ind Chip Wirewound 1.5uH 2% 7.9MHz 20Q-Factor 310mA 1210 Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for NIN-HA1R5GTRF.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 2.41A T R Download PDF datasheet for DR74-100-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM31PG121SN1L.pdf |
|
Sumida | INDUCT, SHIELD, 20%, 14A, SMD - |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS22NJ02D.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1005R1-R15-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Wirewound 90Ohm 100MHz 0805 Embossed T R Download PDF datasheet for DLW21HN900SQ2L.pdf |
|
KEMET | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 33 Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0603 T R Download PDF datasheet for Z0603C330APMST.pdf |
|
KEMET | Ind Chip Wirewound 100uH 20% 100KHz 340mA 1210 T R Download PDF datasheet for L1210R101MDWIT.pdf |