| Part Number | SRR1208-471KL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 367080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 470uH 10% 1KHz 14Q-Factor Ferrite 700mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1208-471KL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1208-471KL |
|---|---|
| Max Processing Temp | 230 |
| Tolerance | 10 % |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Package/Case | 13 X 13 X 8.5 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 8.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1208-471KL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 1.5nH 0.5nH 100MHz 10Q-Factor 1A 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN1N5D00D.pdf |
|
Vishay | Inductor, SMD, 33uH, \u00b120%, 1.2A, 13\"T R 600 Download PDF datasheet for LPE4841ER330MG.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 230nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R23-R.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 230mA 1206 T R Download PDF datasheet for SRF3216-102Y.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 215nH 15% 100KHz 41A T R Download PDF datasheet for PA2607.211NLT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 4.7uH 20% 2MHz Metal 1.3A 1008 T R Download PDF datasheet for MAMK2520T4R7M.pdf |
|
API Delevan | Ind Bead Shielded 385Ohm 100MHz Ferrite 9.5A T R Download PDF datasheet for SMB2.5R-1.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 1.89A T R Download PDF datasheet for UP0.4C-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 20% 1KHz 21Q-Factor Ferrite 3.8A T R Download PDF datasheet for SRR1208-180ML.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 4.8A T R Download PDF datasheet for P0751.472NLT.pdf |