| Part Number | SRR1240-680M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 241090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 19Q-Factor Ferrite 1.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1240-680M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1240-680M |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Package/Case | 12.8 X 12.8 X 4.5 |
| Product Dimensions | 12.8 x 12.8 x 4.5 mm |
| Product Depth | 12.8 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1240-680M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 8.7nH 2% 100MHz 25Q-Factor 540mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN8N7G00D.pdf |
|
Laird | Ind 750Ohm 100MHz 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603B751R-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 220nH 20% 100KHz 13A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZERR22M01.pdf |
|
Eaton | Ind Power 320nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1110V1-R32-R.pdf |
|
Pulse | POWER INDUCTOR Download PDF datasheet for PA4342.152NLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 2.6A 1008 T R Download PDF datasheet for IFSC1008ABER1R0M01.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.2A 1008 T R Download PDF datasheet for IFSC1008ABER4R7M01.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 330uH 20% 100KHz 0.26A 4 X 4 X 1.8 Download PDF datasheet for IFSC1515AHER331M01.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM102-T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 248uH 20% 830mA T R Download PDF datasheet for PE-53827SNLT.pdf |