| Part Number | FP1109-R20-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 523580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 205nH 20% 100KHz Ferrite 35A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1109-R20-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1109-R20-R |
|---|---|
| Maximum DC Resistance | |
| Technology | Wirewound |
| Package/Case | 11.2 X 11.2 X 9 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Inductance | 270 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11.2 x 11.2 x 9 mm |
| Maximum DC Current | 35 |
| Product Depth | 11.2 mm |
| Product Height | 9 mm |
| Product Length | 11.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1109-R20-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 1.17mH 35% 1.22A Tube Download PDF datasheet for P0354NL.pdf |
|
Laird | Ind 750Ohm 100MHz 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for HZ0603B751R-10.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 30% 100KHz Ferrite 550mA 1515 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH3D16NP-100NC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 1.37A 1212 T R Download PDF datasheet for NRH3012T 2R2MN.pdf |
|
Vishay | Ind Chip High Current Shielded 10uH 20% 100KHz 7.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER100M1A.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 680nH 20% 100KHz 15.5A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZERR68M01.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for UP2UC-101-R.pdf |
|
Eaton | INDUCTOR.FPC DUAL .38UH. 40APK 4PAD SMT - |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 220nH 20% 100KHz 13A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZERR22M01.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 2.3uH 30% 100KHz Ferrite 3.6A 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6045T 2R3NMGK.pdf |