UPM1C221MPD1TD Nichicon
UPM1C221MPD1TD Images
Please contact us for more photos of UPM1C221MPD1TD
Part Number UPM1C221MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 335mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level UPM1C221MPD1TD
Datasheet download UPM1C221MPD1TD.pdf
Request Quotation for UPM1C221MPD1TD
UPM1C221MPD1TD Specifications
Part Number UPM1C221MPD1TD
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 220 uF
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Ripple Current 335 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Leakage Current 4@1Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 11.5 mm
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm