ECA1VM471 Panasonic
ECA1VM471 Images
Please contact us for more photos of ECA1VM471
Part Number ECA1VM471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 16mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 550mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VM471
Datasheet download ECA1VM471.pdf
Request Quotation for ECA1VM471
ECA1VM471 Specifications
Part Number ECA1VM471
Package/Case 10 X 16
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 164.5@2Min uA
Rad Hard No
Ripple Current 550 mA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Termination Style Radial
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Dimensions 16 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Type Radial
Lead Pitch For Radial 5 mm
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm