MCR01MZPF3901 ROHM
MCR01MZPF3901 Images
Please contact us for more photos of MCR01MZPF3901
Part Number MCR01MZPF3901
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 3.9K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR01MZPF3901
Datasheet download MCR01MZPF3901.pdf
Request Quotation for MCR01MZPF3901
MCR01MZPF3901 Specifications
Part Number MCR01MZPF3901
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Power Rating 0.0625 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35
Resistance Value 3.9 kOhm
Termination Style Wraparound
Military Standard
Failure Rate
Type Thick Film
Supplier Package 0402
Rad Hard No
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm