| Part Number | ADS7041IDCUR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 585970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS7041IDCUR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS7041IDCUR |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.3 x 2 x 0.8(Max) |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Architecture | SAR |
| Single-Ended Input | Yes |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 600 uW |
| Input Voltage | 3.6 V |
| Differential Input | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.8 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.65|1.8 V |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Input Type | Voltage |
| Full Scale Error | ±0.2 %FSR |
| Signal to Noise Ratio | 61 dB |
| Number of ADCs | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Resolution | 10 Bit |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| MSL Level | 1 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Max Processing Temp | 260 |
| Differential Nonlinearity | ±0.7 LSB |
| Voltage Reference | Supply |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Sample and Hold | Yes |
| Supplier Package | VSSOP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Voltage Supply Source | Analog|Digital |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADS7041IDCUR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1154BEUE+.pdf |
|
Intersil | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for HI7190IBZ-T.pdf |
|
Intersil | ADC Single Pipelined 125Msps 12-bit Parallel LVDS 72-Pin QFN EP Download PDF datasheet for KAD5512P-12Q72.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX11602EEE+.pdf |
|
Intersil | ADC Single Pipelined 125Msps 14-bit Parallel LVDS 72-Pin QFN EP Download PDF datasheet for KAD5514P-12Q72.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 22.3ksps 12-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP3221A5T-I OT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1117EKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11633EEG+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1113IRUGT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1231IDR.pdf |