VJ1206Y474JXXAT44 Vishay
VJ1206Y474JXXAT44 Images
Please contact us for more photos of VJ1206Y474JXXAT44
Part Number VJ1206Y474JXXAT44
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 25V X7R 5% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ1206Y474JXXAT44
Datasheet download VJ1206Y474JXXAT44.pdf
Request Quotation for VJ1206Y474JXXAT44
VJ1206Y474JXXAT44 Specifications
Part Number VJ1206Y474JXXAT44
Pin Count 2
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
Supplier Package 1206
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 1.7(Max)
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Max Processing Temp 260
Case Size 1206
Tolerance 5 %
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Dielectric X7R
Construction Flat
Capacitance Value 0.47 uF
Operating Temperature -55 to 150 °C
Voltage(DC) 25 V
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.7(Max) mm
Product Length 3.2 mm