| Part Number | SRP1270-100M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 706590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Iron 10A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1270-100M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1270-100M |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 13.7 x 13.7 x 7 mm |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Package/Case | 13.7 X 13.7 X 7 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 13.7 mm |
| Product Height | 7 mm |
| Product Length | 13.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1270-100M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | CMI 2 X 0.470 MH - SHASTA T&R Download PDF datasheet for TM8116NLT.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 18nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 240mA 0402 T R Download PDF datasheet for ELJRF18NJFB.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 5A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525EZER8R2M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Iron 3.9A T R Download PDF datasheet for SRP4020-2R2M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 105nH 20% 31A Download PDF datasheet for PA0512.101NL.pdf |
|
Laird | Ind Chip 120Ohm 100MHz 300mA 1206 Download PDF datasheet for DA1206C121R-10.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 3.3uH 25% 100KHz Powdered Iron 6A T R Download PDF datasheet for HCP0704-3R3-R.pdf |
|
Pulse | Ind Chip Bead Multi-Layer 60 Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1806 T R Download PDF datasheet for PE-1806PFB600ST.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 30A T R Download PDF datasheet for PG0926.102NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 1KHz 11Q-Factor Ferrite 700mA T R Download PDF datasheet for SRR1206-221KL.pdf |