| Part Number | SRR1005-100M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 182640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 48Q-Factor Ferrite 2A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1005-100M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1005-100M |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 12.8 X 10.2 X 5.2 |
| Max Processing Temp | 250 |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 12.8 x 10.2 x 5.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 10.2 mm |
| Product Height | 5.2 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1005-100M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Powdered Iron 3.2A T R Download PDF datasheet for HCM0703-100-R.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 4A T R Download PDF datasheet for NPI43C1R0MTRF.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 13.3A T R Download PDF datasheet for PG0642.152NLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21BD601SN1D.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 120nH 2% 150MHz 35Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ERR12G01.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 10uH 20% 100KHz 750mA 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4FG100MA.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 82uH 20% 100KHz 650mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6UH820M.pdf |
|
Pulse | Ind Power 77uH 20% 1.54A T R Download PDF datasheet for PE-53830SNLT.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 30% 100KHz Ferrite 2.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-330NC.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 6.8uH 30% 100KHz 800mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG6R8N.pdf |