SRR4028-101Y Bourns
SRR4028-101Y Images
Please contact us for more photos of SRR4028-101Y
Part Number SRR4028-101Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 8.78Q-Factor Ferrite 510mA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR4028-101Y
Datasheet download SRR4028-101Y.pdf
Request Quotation for SRR4028-101Y
SRR4028-101Y Specifications
Part Number SRR4028-101Y
Type Power
Test Frequency 100 kHz
Technology Wirewound
Core Material Ferrite
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Max Processing Temp 230
Package/Case 5 X 5 X 3
Tolerance 30 %
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Product Dimensions 5 x 5 x 3 mm
Protection Style Shielded
Product Depth 5 mm
Product Height 3 mm
Product Length 5 mm