| Part Number | DR74-3R3-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 576890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 3.94A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR74-3R3-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR74-3R3-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 4.35 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 4.35 |
| Type | Power |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 4.35 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR74-3R3-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 2.2uH 20% 7.96MHz Ferrite 640mA 0805 T R Download PDF datasheet for CBC2012T2R2M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 300uH 1200uH 20% Iron 320mA 160mA T R Download PDF datasheet for PM3602-300-RC.pdf |
|
Eaton | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 60A T R Download PDF datasheet for FP1309B1-R150-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 150nH 20% 24A T R Download PDF datasheet for PA0512.151NLT.pdf |
|
Eaton | IND FLAT PAC 150NH, 82 APK 2 PADS SMT - |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 10uH 20% 1KHz 10Q-Factor Ferrite 1.3A T R Download PDF datasheet for SDR0503-100ML.pdf |
|
Eaton | INDUCTOR 0.22UH Download PDF datasheet for FP0404R1-R022-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 6Q-Factor Ferrite 1.9A T R Download PDF datasheet for SRN4012T-2R2M.pdf |
|
Eaton | Ind Power 200nH 1MHz Ferrite 25A T R Download PDF datasheet for CLB1108-3-50TR-R.pdf |
|
Pulse | POWER INDUCTOR Download PDF datasheet for PA4340.472NLT.pdf |