| Part Number | FP1007R2-R30-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 270140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 300nH 10% 100KHz Ferrite 51A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1007R2-R30-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1007R2-R30-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Product Dimensions | 10.4 x 8 x 6.5 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | High Current Power |
| Package/Case | 10.4 X 8 X 6.5 |
| Product Depth | 8 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 10.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1007R2-R30-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Common Mode Wirewound 900uH 1.5A T R Download PDF datasheet for PE-53911NLT.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 510nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R Download PDF datasheet for FP1107R1-R51-R.pdf |
|
TE Connectivity | Ind High Frequency Chip Unshielded Wirewound 47nH 5% 250MHz 60Q-Factor 500mA 0805 T R Download PDF datasheet for 36502A47NJTDG.pdf |
|
TAIYO YUDEN | INDUCTOR, HI FREQ MULTILAYER, 0402, 2.7 0.3NH, T&R Download PDF datasheet for HK10052N7S-T.pdf |
|
TE Connectivity | Ind Chip Molded Unshielded Wirewound 5.6uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 300mA 1812 T R Download PDF datasheet for 1-1624094-9.pdf |
|
Eaton | Ind Power 9.9uH 20% Ferrite 2.08A Bulk Download PDF datasheet for VP5-0155-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 5.6uH 30% 100KHz 1.65A 2424 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6PG5R6N.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 350mA 0603 T R Download PDF datasheet for BK 1608TS601-T.pdf |
|
Laird | Ind 600Ohm 100MHz 1.5A 1206 T R Download PDF datasheet for MI1206K601R-10.pdf |
|
TDK | Ind 6.8uH 10% 1MHz 30Q-Factor Ferrite 360mA 1812 Blister T R Download PDF datasheet for B82432A1682K.pdf |