| Part Number | HCP0605-R10-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 742080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 95nH 100KHz Powdered Iron 53A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCP0605-R10-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCP0605-R10-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 6.1 x 5.3 x 4.95 mm |
| Package/Case | 6.1 X 5.3 X 4.95 |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 5.3 mm |
| Product Height | 4.95 mm |
| Product Length | 6.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCP0605-R10-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Shielded 3.6uH 30% 100KHz 3.1A T R Download PDF datasheet for P1167.362NLT.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | SNLSDWL1005C15NJSTFM01 W W CHIP CERAMIC Download PDF datasheet for SDWL1005C15NJSTFM01.pdf |
|
AVX | Ind RF Chip Thin Film Multilayer 15nH 2% 450MHz 28Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for L0603-150GGSTR.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 100uH 5% 2.52MHz 40Q-Factor Ferrite 110mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-101JL.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 5.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER3R3M11.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Chip Shielded 470uH 5% 790KHz 40Q-factor Ferrite 91mA 1812 T R Download PDF datasheet for S1812R-474JTR7.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 68uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 2.1A T R Download PDF datasheet for SDR1806-680ML.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 400uH 20% 100KHz Ferrite 1.78A 0.892A T R Download PDF datasheet for SRF1260-101M.pdf |
|
Johanson Technology | Ind RF Chip Multi-Layer 2.2nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for L-07C2N2SV6T.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz 1A T R Download PDF datasheet for P1168.154NLT.pdf |